Sıkça Sorulan Sorular

1.KAD-SİS nedir?

KAD-SİS, elinizde fiziki olarak bulundurduğunuz altınlarınızı (gram altın, takı, ziynet vb.) sisteme dahil seçkin kuyumcular aracılığı ile haftanın her günü mesai saatlerinden bağımsız olarak banklardaki altın mevduat hesaplarınıza kolayca ve güvenle aktarmanızı sağlayan bir sistemdir.

Altın birikimlerinizi banka hesabınıza aktarmak için, belirli günde ve belirli bir banka şubesinde altın kabul günü olmasını beklemeden, sisteme dahil seçkin kuyumculardan olan size en yakın Altın Değerleme Noktası (ADN)’na giderek, altınlarınızın güvenli bir şekilde değerlemesini yaptırabilir ve anında sistem dahil bankalardaki altın mevduat hesaplarınıza 24 ayar karşılığını gram cinsinden hiçbir ücret ödemeden aktarabilirsiniz.

2.Hangi Altınları banka hesabına yatırabilirim?

Elinizde bulundurduğunuz farklı ayardaki tüm kolye, küpe gibi takılarınız, çeyrek, cumhuriyet altınları gibi ziynet altınlarının yanı sıra gram altınları gram cinsinden 24 ayar olarak banka altın mevduat hesabınıza aktarabilirsiniz.

3.Neden altınlarımı bankaya yatırmalıyım?

Elinizde bulundurduğunuz altınlarınız, çalınma ve kaybolma riski olmadan banka hesabınızda güvenle altın olarak saklanır. Çeşitli bankacılık ürünlerinde değerlendirme ve gelir elde etme imkanından faydalanabilir. Ayrıca gerçek kişiler için 400.000 TL’ye kadar kısmı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) güvencesi altında olur.

4.Altınlarım banka hesabına kaç gram olarak geçecek?

Altınlarınızın bankaya geçecek 24 ayar karşılığını aynı oranlardan hesaplama için https://www.kadsis.com/altinhesapla kullanabilirsiniz.

5.Kimler işlem yapabilir?

Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasına (TCKN) sahip 18 yaşından büyük gerçek kişiler işlem yapabilmektedir.

6.Kimler işlem yapamaz?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan gerçek kişiler ile tüzel kişilere işlem yapılamamaktadır. Ortak hesap olarak açılmış banka hesaplarına da işlem yapılamamaktadır.

7.Banka hesabım yok, KAD-SİS’de işlem yapabilir miyim?

İşlem yapabilmek için sisteme üye bankalardan birinde altın mevduat hesabınızın olması ve banka tarafından gelecek onay SMS’leri için bankadaki GSM bilginizin güncel ve teyitli olması gerekmektedir.

8.OTP doğrulama nedir?

İşlem adımlarına göre KAD-SİS ve BANKA tarafından gönderilen onay adımlarındaki tek kullanımlık SMS şifresidir.

9. KAD-SİS Yapmak Ücretli mi?

Altın Değerleme Noktaları (ADN)lerde yapacağınız altın aktarma işlemlerine herhangi bir ücret ödemezsiniz.

10.Telefonuma bankadan SMS gelmiyor. Bu durumda ne yapmalıyım?

Bankanıza kayıtlı GSM hattınızda yapacağınız SIM kart değişikliği, numara taşıma vb. işlemleri bankanızdan OTP SMS’inin gelebilmesi için bankanıza bildirmeniz gerekmektedir. Bildirim sonrasında bankanızdan SMS almaya devam edebilir sonrasında işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu gibi durumlarda bankanız ile iletişime geçebilirsiniz.

11. Nasıl anlaşmalı kuyumcu olunur?

Siz de sistemin bir parçası olmak için başvuru formumuzu doldurabilir ya da 444 1 537’dan bizlere ulaşabilir, müşteri temsilcilerimiz ile görüşebilirsiniz. https://www.kadsis.com/adnbasvuru

12. Banka Hesabıma Aktardığım Altınlarıma Nasıl Getiri Elde Edebilirim?

Bankalar tarafından sunulan vadeli hesap, kur korumalı hesaplar gibi farklı bankacılık ürünleri için bankanız ile irtibata geçebilirsiniz.

13. FATSİ Nedir?

Fiziki Altından Dönüşümlü Kur Korumalı Hesap, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından fiziki altınların KAD-SİS yapılarak banka hesabına aktarılması sonrası kur korumalı vadeli hesap açılımında hesabınıza peşin olarak altın bazında ek getiri sağlanmasını temin eden finansal üründür.

14. Nasıl FATSİ Yapabilirim?

Elinizde bulundurduğunuz fiziki altınlarınızı KAD-SİS aracılığı ile banka altın mevduat hesabınıza aktardıktan sonra 5 iş günü içerisinde bankanıza müracaat ederek FATSİ hesabı açtırarak avantajlarından anında faydalanabilirsiniz.

15. FATSİ’nin Avantajları Nelerdir?

En temel amacı vade başında yatırdığınız altın gramına yıllık bazda belirlediği oranlarda altını gram olarak hesabınıza eklemesi ve sonrasında kur korumalı hesap olarak açılmasıdır. Böylelikle hesap açılışında altın cinsinden elde ettiğiniz ek getiri ile birlikte altın fiyatı düşse de çıksa da vadeli sonunda kazançlı çıkarsınız.

16. FATSİ’nin Ek Getiri Oranları Nedir?

Açılan hesaba vadesine göre değişen oranlarda TCMB tarafından ek getiri imkanları sağlanır. 10.03.2023 tarihi ile TCMB tarafından yayınlanan ilave getiri tutarları, dönüşümü yapılan altın miktarı üzerinden yıllık bazda 3 ay vadeli hesaplar için %2, 6 ay vadeli hesaplar için %3, 1 yıl vadeli hesaplar için %4 olarak hesaplanır.

Örnek, KAD-SİS aracılığı ile banka hesabınıza aktardığınız 1000 gr 24 ayar altın için 1 yıl vadeli FATSİ hesabı açtırmanız durumunda elde edeceğiniz %4 ilave getiri rakamı olan 40 gr peşin olarak hesabınıza eklenir ve 1040 gr altın karşılığında kur korumalı hesap açılışı gerçekleşir.

17. banka hesabımdaki altınlarımı fiziki olarak geri alabilir miyim?

Fizikiteslim.kadsis.com adresi üzerinden banka hesabınızdaki altınlarınızı İstanbul Altın Rafinerisi ürünleri 24 ayar Gram altın olarak alabilirsiniz. Detaylı bilgi için Fizikiteslim.kadsis.com